Karwacki

Dobrze skrojone

Od tłumaczenia wiele zależy

Jeżeli chociaż raz mieliśmy możliwość czytać książkę zagranicznego autora, która została przełożona na nasz ojczysty język, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest rola tłumacza i tego, jaki przekład trafi do naszych rąk. Im lepiej będzie on brzmiał, im będzie on spójny, tym większym zainteresowaniem może się cieszyć taka książka, a co ważniejsze, tym przyjemniej będzie się ją czytało. Dlatego też, warto sobie zdawać sprawę z tego, że tłumaczenia mają ogromną rolę do odegrania i nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o jakichś ważnych dokumentach czy o tłumaczeniu książki. Od doboru odpowiednich sów, umiejętności wniknięcia w umysł autora i od zdolności dostrzegania tego, co nie zostało powiedziane wprost, będzie zależało to, czy dane tłumaczenie można uznać za idealne.

Trzeba wszystko wychwycić

Nie ulega wątpliwości, że trzeba podczas tłumaczeń zwracać nie tylko uwagę na słowa, które zostały tutaj zapisane, ale również na ogólny sens tego co czytamy, na te nie napisane wprost, ale jednocześnie ukryte niuanse. Czasami nie da się przetłumaczyć czegoś słowo w słowo, w taki sposób, aby zachować odpowiedni sens, a jego zmiana może sprawić, że efekt końcowy nie będzie już taki jak być powinien, bo będzie on przeinaczony. Dlatego też, jeśli ktoś chce pracować jako tłumacz, musi się nie tylko wykazać świetną znajomością danego języka, ale również musi pokazać, że potrafi wychwycić tego typu niuanse, że potrafi nie tylko przełożyć sam tekst, ale również oddać jego faktyczne znaczenie i to, co zostało pod nim ukryte, a co nie zostało powiedziane wprost.

Najlepsi specjaliści

Ponieważ tłumaczenia są niezwykle ważne, a im istotniejszych rzeczy i dokumentów dotyczą, tym są ważniejsze, musimy mieć świadomość, że w tym zawodzie utrzymają się jedynie najmocniejsi tłumacze.

Tacy, którzy będą potrafili się wykazać niesamowitą wiedzą, wyczuciem i taktem. Dlatego też im bardziej jakiś tłumacz jest oblegany, im poważniejsze tłumaczenia otrzymuje, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie świetnie zna się na swojej pracy. Dlatego też, jeśli szukamy tłumacza, który zajmie się naszym tekstem, to powinniśmy sprawdzać jakie ma opinie i doświadczenie, a wówczas na pewno się nie zawiedziemy. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości i przekonać się, jak wiele zależy od tłumacza.

Nie tylko od tego, żeby tłumaczył tekst słowo w słowo, ale także żeby był w stanie wychwycić te ukryte znaczenia, o których nie zawsze mówi się dosłownie, a które niejednokrotnie mają większe znaczenie niż słowa.