Pompy Common Rail

Pompy Common Rail

Układ zasilania typu Common Rail to dziś w silnikach Diesla w zasadzie norma i jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można zastosować. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak działa system Common Rail. Przede wszystkim chodzi tutaj o fakt, że w jego skład wchodzi wspólna szyna wtryskowa, często zwana także magistralą czy zasobnikiem paliwa, która zastępuje w tym przypadku klasyczną pompę wtryskową.

Ogółem rzecz biorąc, tego typu układ zasilania określa się jako bardzo prosty, ale też jednocześnie niezwykle przy tym precyzyjny. Nie oznacza to jednak, że układy Common Rail wcale nie ulegają awarii. Z jakimi elementami możemy mieć więc najwięcej problemów? Z reguły wszystkie części układu mogą ulec awarii, a więc dotyczy to:

  • zbiornika paliwa,
  • filtru paliwa,
  • pompy niskiego oraz wysokiego ciśnienia,
  • wtryskiwaczy,
  • szyny wtryskowej.

Bardzo często mogą pojawiać się kłopoty z filtrem paliwa, szczególnie jeśli nie będziemy go w sposób regularny wymieniać. Producenci z reguły zalecają wymianę co około 40-60 tysięcy kilometrów, a niektórzy podpowiadają, aby wymieniać filtr co najmniej raz w roku, najlepiej przed okresem zimowym. W przypadku pomp niskiego i wysokiego ciśnienia ważne jest przede wszystkim to, jak często i jakie paliwo wlewamy do baku.

Nie powinniśmy na przykład przez dłuższy czas jeździć z niskim poziomem paliwa, a na dodatek zaleca się, aby było ono dobrej jakości.

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail – co zrobić?

Awarii mogą ulec także wtryskiwacze, które nie mają specjalnie skomplikowanej budowy, lecz składają się z małych i precyzyjnie wykonanych części, przez co nawet niewielkie zabrudzenie może spowodować duże problemy. Dobra jakość paliwa to w tym przypadku podstawa, tym bardziej, że wtryskiwacze Common Rail to po prostu jedno z najbardziej kosztownych ogniw w całym systemie, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać.

W sytuacji, gdy dojdzie do awarii, możemy jednak zdecydować się na proces regeneracji tej części, choć niestety pełna regeneracja wtryskiwaczy Common Rail nie zawsze jest możliwa i nie zawsze przywraca ono sto procent sprawności wtryskiwaczom. W wielu przypadkach jest to jednak najlepsze i najtańsze rozwiązanie, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak drogie potrafią być zupełnie nowe części samochodowe do naszego auta.