Karwacki

Dobrze skrojone

Zdolność rozruchowa

Zdolność rozruchowa to nic innego jak moment, kiedy po włożeniu kluczyków do stacyjki i je przekręcając, próbujemy odpalić silnik. W zależności od tego, jaki posiadamy akumulator oraz od tego, w jakim jest on stanie widzimy, w jakim czasie silnik się uruchamia.

W przypadku dobrych akumulatorów, a przede wszystkim w stu procentach sprawnych podczas uruchamiania silnika nie powinny pojawiać się żadne dziwne odgłosy ani nie powinno to zbyt długo trwać. Nie należy podczas uruchamiania silnika i pojawiających się problemów powtarzać tej czynności kilkukrotnie od razu w przypadku rozładowującego akumulatora przyspieszy to tylko jego rozładowanie.

Jeśli akumulator zaczyna się rozładowywać, istnieje jeszcze szansa, że bez zaglądania pod maskę oraz wizyty u mechanika sam się naładuje od silnika podczas dłużej jazdy, jeśli zaś jest on popsuty może okazać się, że, mimo iż ruszyliśmy kolejnego razu nie uda się już uruchomić silnika. Akumulatory bardzo często ulegają psuciu w zasadzie w pierwszej kolejności, kiedy samochód nie chce ruszyć powinno wziąć się pod uwagę problem z akumulatorem lub też alternatorem.

Oba urządzenia nie są najtańsze szczególnie, jeśli chcemy kupić nowe, ale czasem po prostu nie mamy już wyjścia. Warto podczas eksploatowania samochodu zadbać o stan naszego akumulatora sprawdzić, jaki jest poziom elektrolitu czy gdzieś przez nieszczelną pokrywę się nie wylał i nie spowodował szkód na przykład w postaci korozji czy jeszcze innych groźniejszych.

Skrajne temperatury sprzyjają wszelkiego rodzaju uszkodzeniom to właśnie wtedy szczególnie powinniśmy dbać o to, co nasz samochód ma pod maską.