Wtryskiwacze
Jednym z najważniejszych układów w samochodzie jest z pewnością układ paliwa. Z kolei w przypadku mowy o układzie paliwa bardzo często mówi się o bardzo ważnej roli, jaką spełniają wtryskiwacze.
Jak się bowiem okazuje, są one jednym z kluczowych elementów każdego silnika wysokoprężnego. Ich najważniejszym zadaniem jest natomiast podanie do komory spalania optymalnej dawki paliwa, co jednak musi nastąpić pod odpowiednim ciśnieniem.
Dodatkowo, odpowiadają one również za zapewnienie prawidłowego poziomu związane z rozpyleniem paliwa. Jak więc widzimy, wtryskiwacze rzeczywiście odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego koniecznie należy o nie odpowiednio zadbać.
Tak jak i inne części samochodowe, tak również wtryskiwacze narażone mogą być na różnego rodzaju awarie. Jakie są najczęstsze objawy problemów z wtryskiwaczem? Mowa tutaj przede wszystkim o takich objawach jak:
- nierówna praca silnika,
- wydłużony rozruch silnika,
- dymienie jasnym bądź czarnym dymem,
- problemy z odpalaniem silnika zarówno na ciepło, jak i na zimno,
- spadek osiągów jednostki,
- brak możliwości uruchomienia silnika,
- spadek kultury pracy silnika.
Wszystko to może podpowiadać nam, że wtryskiwacze nie działają tak jak powinny, w związku z czym jak najszybciej powinniśmy udać się do mechanika, który pomoże nam określić źródło awarii oraz zaproponuje rozwiązanie. Z reguły, prócz oceny wzrokowej, odbywa się to również za pomocą komputerowej diagnozy, co z pewnością pomoże nam w pewny sposób ustalić przyczynę wadliwej pracy jednostki napędowej naszego samochodu.
Czy warto regenerować wtryskiwacze?
Jeżeli okazałoby się, że wtryski rzeczywiście nie działają tak jak powinny i to one są odpowiedzialne za nieprawidłową pracę całego układu to musimy oczywiście odpowiednio zająć się tym problemem. Jednym rozwiązaniem jest zakup całkowicie nowych wtryskiwaczy, lecz ta opcja jawi się jako kosztowne rozwiązanie, biorąc pod uwagę koszty związane z pozyskaniem nowych części samochodowych.
W związku z tym, lepszą i przede wszystkim tańszą alternatywą może okazać się regeneracja wtryskiwaczy, tym bardziej, że po takim procesie części samochodowe z reguły wracają do stu procent sprawności. W niektórych przypadkach regeneracja jest jednak niemożliwa, dlatego najlepiej jest skonsultować wszystko ze specjalistą, który powinien doradzić nim, która opcja będzie lepsza w naszym konkretnym przypadku.