Karwacki

Dobrze skrojone

Wtryski regeneracja

Nie ma żadnych wątpliwości, że jednym z najważniejszych układów w całym samochodzie jest układ paliwowy. Wszak to właśnie jego zadaniem jest dostarczenie pojazdowi paliwa, bez którego jazda byłaby po prostu niemożliwa. Tak się zresztą dzieje w przypadku awarii któregoś z elementów tego układu jak na przykład wtryskiwaczy. Pełnią one niezwykle ważną rolę, gdyż to właśnie wtryski podają optymalną dawkę paliwa do komory spalania, co na dodatek następuje pod odpowiednim ciśnieniem. Jakby tego było mało, wtryskiwacze są również odpowiedzialne za zapewnienie prawidłowego poziomu rozpylenia paliwa.

Jeżeli więc zauważamy jakieś niepokojące objawy związane choćby z pracą silnika to w wielu przypadkach odpowiedzią jest właśnie uszkodzenie wtryskiwaczy. Dotyczy to przede wszystkim takich objawów jak:

  • wydłużony rozruch silnika,
  • nierówna praca silnika,
  • problemy z odpalaniem jednostki,
  • kopcenie na kolor czarny,
  • dymienie jasnym dymem,
  • brak możliwości uruchomienia auta,
  • spadki mocy w trakcie jazdy,
  • falujące obroty,
  • gaśnięcie silnika na jałowym biegu.

Trzeba przy tym pamiętać, że wtryski bardzo rzadko psują się z dnia na dzień i w większości przypadków jest to proces stopniowy, który należy odpowiednio szybko rozpoznać, ale też rozwiązać. W niektórych sytuacjach może bowiem doprowadzić to do trwałego uszkodzenia silnika, a jest to coś, o czym nie chciałby słyszeć chyba żaden kierowca. To dlatego tak ważne jest, aby w razie wątpliwości i pojawiających się objawów udać się do warsztatu i sprawdzić układ paliwowy naszego samochodu.

Uszkodzone wtryski – co zrobić?

Najważniejsza jest oczywiście poprawna diagnostyka – wtryskiwacze sprawdza się dziś jednak z wykorzystaniem testu komputerowego, który pozwala sprawdzić poprawność działania wtrysków. Przyda się też oczywiście specjalista oraz jego wprawne oko, gdyż często już na podstawie samych objawów można postawić wstępną diagnozę. Następnie trzeba zdecydować, w jaki sposób sobie z problemem poradzić. Oczywiście prostym rozwiązaniem jest zakup nowych części, ale jest to rozwiązanie niezwykle kosztowne. Ciekawą i rozsądną alternatywą jest więc regeneracja wtrysków, czyli proce szczególnie korzystny w określonych przypadkach.

W związku z tym, warto udać się do zaufanego mechanika, który pomoże nam zdecydować, czy wtryskiwacze nadają się w ogóle do regeneracji i czy proces ten rozwiąże nasze problemy.