Karwacki

Dobrze skrojone

Uprawa roślin domowych z… nasion i pestek!

Coraz więcej osób decyduje się na to, by w swoim własnym mieszkaniu zająć się hodowlą różnego rodzaju roślin, także tych egzotycznych. Jak się bowiem okazuje, wiele egzotycznych gatunków możemy uprawiać we własnych czterech ścianach wykorzystując do tego pestki i nasiona. Oczywiście takie uprawianie roślin wymaga od nas przede wszystkim sporej cierpliwości, gdyż cały ten proces może potrwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że tego typu uprawa będzie dla nas ogromną satysfakcją.

Na co powinniśmy zwrócić więc największą uwagę, jeśli chcemy uprawiać w naszym domu rośliny z nasion? Przede wszystkim na wytworzenie odpowiednich warunków, które pozwolą im na rozwój – jest to często kluczowa wręcz sprawa. Powinniśmy bowiem pamiętać, że te często egzotyczne rośliny uprawiane są z reguły w innych strefach klimatycznych i w zupełnie innym środowisku. Jakie są więc popularne gatunki uprawiane z nasion? Są to przede wszystkim różnego rodzaju cytrusy, ale też banan, awokado, mango czy nawet liczi. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim cytrusy, w tym:

  • mandarynki,
  • cytryny,
  • grejprufty.

Spora część gatunków cytrusów wytwarza nawet jadalne owoce, które są co prawda trochę mniej słodkie od tych importowanych, niemniej jednak wciąż potrafią być imponujące. Trzeba jednak zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że w warunkach domowych kwitnienie i owocowanie cytrusów może nastąpić dopiero po kilku czy nawet kilkunastu latach. Głównie dlatego traktuje się je głównie jako rośliny ozdobne. Bardzo ciekawą propozycją jest dla wielu wyhodowanie swojej własnej palmy, co również jest jak najbardziej możliwe za sprawą nasion.

Najlepszym tego przykładem jest daktylowiec – pestki z łatwością zdobędziemy więc z suszonych daktyli. Jak wygląda z kolei pielęgnacja tego typu rośliny? Miejsce umieszczenia daktylowca powinno być dość jasne, lecz nie może być to bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Podlewanie z kolei powinno być umiarkowane. Inna opcja to własne awokado, które w środowisku naturalnym przyjmuje bardzo duże rozmiary – w domu może jednak udać nam się wyhodować jego miniaturową wersję.

Bardzo ładne drzewko może wyrosnąć również z pestek mango – w tym przypadku należy wystrzegać się z kolei przede wszystkim przenawożenia. W domu może stanąć również. bananowiec, który wbrew powszechnej opinii wcale nie jest drzewem, lecz byliną krzewiastą. W naturalnym środowisku osiąga one bardzo duże rozmiary, natomiast w domu może stanowić egzotyczną i oryginalną roślinę ozdobną.

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że każda egzotyczna roślina wymagać będzie pewnej szczególnej opieki – do prawidłowego wzrostu potrzebne są bowiem odpowiednie warunki. Z tego też powodu, zanim zaczniemy hodować rośliny z pestek, bardzo ważne jest nauczyć się ich uprawy oraz pielęgnacji. Tylko wtedy będziemy mogli bowiem w odpowiedni sposób zająć się takimi roślinami, zapewniając im właściwe dla rozwoju warunki.