Karwacki

Dobrze skrojone

Układ ładowania

Jakie są najczęściej psujące mechanizmy w samochodzie, które uniemożliwią nam ruszenie? To rozrusznik, alternator i oczywiście najczęściej spotykający akumulator. System elektryczny w samochodzie składa się z: układ zapłonowy jego rola zaczyna się wtedy, kiedy włączamy zapłon a akumulator zaczyna swoją pracę, układ rozruchowy wtedy prąd przesyłany z akumulatora jest do rozrusznika oraz układ ładowania, w momencie pracy silnika akumulator ładuje się. Sam układ składa się z: regulatora napięcia oraz prądnicy. Regulator napięcia odpowiedzialny jest za utrzymywanie ładowania akumulatora bez względu na czynniki atmosferyczne.

Akumulator to bardzo ważny element w każdym samochodzie i chociaż większość kierowców liczy na kontrolki, które będą informowały o kryzysowej sytuacji te mogą dać znać, kiedy będzie już za późno a akumulator będzie się nadawał niestety już do wyrzucenia lub do naprawy. Rzadko, który kierowca sprawdza stan techniczny samochodu, a szczególnie wtedy, kiedy wybiera się w dłuższą podróż samochodem. Kierowcy, którzy, na co dzień rzadko jeżdżą samochodem powinni szczególnie zwrócić uwagę na akumulator, ponieważ ten przy krótkim czasie pracy nie ma czasu się naładować. Najczęstszym powodem rozładowania akumulator to włączone światła, które go rozładowują całkowicie do tego stopnia, że zapominalski kierowca nie może uruchomić silnika.

W związku z przepisami, które to informują, że światła włączone powinny być cały czas podczas jazdy bez względu na porę roku oraz godzinę zdarza się, że kierowca zapomni ich po dłuższej podróży wyłączyć.