Karwacki

Dobrze skrojone

Stan naładowania

Stan naładowania akumulatora – czy można to samemu sprawdzić? Oczywiście jest taka możliwość. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić gęstość elektrolitu, który maleje, kiedy wzrasta temperatura, zbyt dużą gęstość elektrolitu powinno się obniżyć poprzez usunięcie części elektrolitu oraz dolanie wody destylowanej. Kolejnym sposobem jest obserwowanie rozrusznika, jeśli pracuje zbyt wolno lub wydaje dźwięki, których wcześniej nie wydawał to również sygnał o złym stanie akumulatora.

Pomiar świecenia reflektorów jak również poprzez próbnika, do którego zawarta jest instrukcja obsługi z informacją o możliwych występujących wynikach, które informują o ewentualnym problemie po stronie akumulatora. Problemy z akumulatorami najczęściej mają miejsce w okresach jesienno-zimowych właśnie przed tym czasem powinno się sprawdzić to, co znajduje się pod maską naszego samochodu po to, by uniknąć przykrych niespodzianek. Oczywiście nie każdy posiada taką wiedzę by samemu sprawdzić stan techniczny samochodu, ale jeśli jest taka możliwość warto to zrobić.

Mechanicy samochodowi bardzo często wykorzystują niewiedzę posiadacza samochodu i zamiast podładować akumulator po prostu wymieniają go na nowy. Bez względu na to jak akumulator jest nowy mogą pojawić się takie same problemy, jeśli jest za mało elektrolitu, jeśli samochód jest mało używany i akumulator nie ma czasu do naładowania. Tym, o co trzeba zadbać to prostownik, który powinien znajdować się w każdym samochodzie dokładnie tak samo jak trójkąt odblaskowy czy apteczka.