Rośliny w ogrodzie – jak stworzyć ekologiczny ogród?
Stworzenie ekologicznego ogrodu jest marzeniem wielu osób, jednak to wymagające wyzwanie. Czym jednak tak w zasadzie jest ekologiczny ogród? To pewien sposób uprawy roślin w taki sposób, aby wszystko odbywało się w zgodzie z naturą. Chodzi tutaj więc przede wszystkim o naturalność i jak najmocniejsze ograniczenie stosowania różnego rodzaju sztucznych nawozów czy preparatów. To jednak nie wszystko – ideą ekologicznego ogrodu jest stworzenie możliwie jak najlepszych warunków do życia dla niezliczonej liczby gatunków dzikiej fauny czy flory. Na co powinniśmy więc zwrócić największą uwagę? Zdaniem ekspertów podstawą jest ziemia, która przez wielu nazywana jest wprost najważniejszym elementem ekosystemu w każdym ogrodzie. Zdrowa gleba to piękny ogród. W jaki sposób zadbać więc o zdrową glebę? Zaleca się przede wszystkim ograniczenie lub całkowite zerwanie ze stosowaniem chemicznych preparatów, gdyż bardzo często niszczą one jakiekolwiek życie w glebie.
Tymczasem jak się okazuje, ekologiczny ogród to samowystarczalna gleba. Pomaga tutaj założenie kompostownika, do czego możemy wykorzystać:
- jesienne liście,
- skoszoną trawę,
- organiczne resztki z kuchni,
- drobne patyki.
Jak bowiem często się podkreśla, kompost to jeden z najcenniejszych, ale też najtańszych nawozów dl naszego ogrodu. Można go wykorzystać w roli nawozu w zasadzie pod wszystkie uprawy, ale również jako podłoże dla roślin doniczkowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób czerpie korzyści z produkcji własnego nawozu, który to stanowi również żyzne podłoże i bardzo pozytywnie wpływa na glebę w ogrodzie.
Jak stworzyć ogród ekologiczny?
Kompost to z pewnością bardzo ważny element całego procesu, który pozwoli nam także zrezygnować z różnego rodzaju chemicznych środków czy preparatów. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że wiele chemicznych środków ochrony roślin określa się mianem preparatów nieselektywnych, co oznacza, że mogą być one niebezpieczne zarówno dla szkodników, jak i dla pożytecznych organizmów w naszym ogrodzie.
Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że naturalny ogród to równowaga między organizmami pożytecznymi i szkodliwymi. Te pierwsze często stanowią zresztą swego rodzaju naturalną ochronę przed szkodnikami i pomagają nam się z nimi rozprawić w razie jakiejś inwazji. Powinniśmy zresztą zdawać sobie sprawę z tego, że naturalny ogród to nie tylko miejsce dla nas, w którym to możemy odpocząć czy zająć się naszym hobby, ale to także lokum dla wielu różnych gatunków fauny. Z tego też powodu coraz więcej osób stawia na tak zwane hotele dla owadów – tworzone są one przede wszystkim dla owadów zapylających, które to w największej mierze stanowią o zapylaniu roślin w naszym ogrodzie. Dobrze więc pamiętać, że tego typu owady muszą mieć stworzone w ogrodzie odpowiednie warunki – łatwo znaleźć pokarm, ale też mieć schronienie. Tylko wtedy będą bowiem w stanie się zadomowić. Warto stawiać więc na naturalność, która jest podstawą każdego ogrodu ekologicznego.