Karwacki

Dobrze skrojone

Przygotowanie motocykla po zimie

Początek wiosny to czas kiedy pierwsze jednoślady zaczynają opuszczać garaże i ruszają w trasy. Motocykl jest pojazdem sezonowym i po zimowym okresie bezruchu wymaga kilku czynności serwisowych, które przywrócą go do życia.

Przede wszystkim motocykl należy dokładnie umyć z kurzu i środków jakimi został zakonserwowany. Drugim krokiem będzie zwrócenie maszynie „elektrycznego serca” w postaci akumulatora.

Zwykle na zimę jest on wymontowywany i przechowywany osobno, więc teraz po długiej bezczynności z pewnością będzie wymagał ładowania. Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy należy również sprawdzić ciśnienie w oponach oraz stan ogumienia a także kontrolę ciśnienia w zawieszeniu pneumatycznym Bardzo ważna jest też sprawdzenie poziomu oleju i zalanie zbiornika paliwem.

Sezonowo należy dbać o wymianę kluczowych elementów – mowa tutaj głównie o oponach, filtrach oleju i podzespołów układu hamulcowego. Zawczasu też trzeba sprawdzić sprawność oświetlenia i sygnału dźwiękowego.

Pierwsza jazda nie powinna być szaleństwem – tak samo motocykl jak i właściciel muszą przywyknąć na nowo do jazdy. Dlatego też na sam początek warto nie wyciskać z zaspanego silnika ostatnich potów, ale poświęcić ten czas na uważne sprawdzenie czy wszystko działa i funkcjonuje prawidłowo.

Szczególnie powinno to dotyczyć pracy linek hamulcowych oraz sprzęgła, które po długim postoju mogą wymagać smarowania i regulacji. Radość z jazdy nie powinna też przesłonić wymogów formalnych i zawczasu należy upewnić się, że ubezpieczenie i badania techniczne nie wygasły.

Szkoda byłoby w czasie pierwszej jazdy trafić na patrol i na początku sezonu stracić dowód rejestracyjny.