Karwacki

Dobrze skrojone

Promiennik gazowy – jak wybrać?

Ogrzewanie gazowe wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z piecami gazowymi. Coraz częściej stosuje się dziś piece kondensacyjne, które zużywają mniej gazu niż te starszego typu, będąc jednocześnie bardziej wydajnymi w zakresie możliwości grzewczych. Jednakże należy mieć na uwadze, że na tym ogrzewanie gazem się nie kończy. Niezłym rozwiązaniem wysoko ocenianym przez konsumentów jest promiennik gazowy.

Takie urządzenia są dziś w miarę łatwo dostępne w sprzedaży i stopniowo zyskują coraz większe uznanie. Są bowiem nowoczesne, zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż kiedyś, a producenci proponują kilka odrębnych wariantów. Promienniki gazowe pracujące z użyciem butli gazowej, określane mianem promienników na podbłękit, są najprostszymi i najstarszymi na rynku. Wciąż są one spotykane, choć na pewno nie da się ich zaliczyć do innowacyjnych.

Mają jednak niską cenę, a powszechność butli gazowych w sprzedaży jest zjawiskiem tak typowym, że ich zasilanie nie sprawia problemu. Jednakże nie są one uznawane za bezpieczne w porównaniu z alternatywami w tym samym segmencie urządzeń grzewczych. Stąd ich popularność systematycznie spada. W ich miejsca wchodzą natomiast inne sprzęty, którego wykazują bardzo dużą skuteczność, a przy tym są bezpieczne.

Rożne rodzaje promienników dla różnych użytkowników Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są w tym momencie promienniki gazowe na podczerwień. W ich przypadku działanie opiera się na palenisku ceramicznym, w jakim znajdują się skalibrowane otwory. W przeciwieństwie do innych wariantów osiągalnych w sprzedaży działanie tego gazowego grzejnika jest w zasadzie bezpłomieniowe. To sprawia, że jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż wszelkie inne sposoby na ogrzewanie gazem.

Takie modele są spotykane nie tylko w obiektach handlowych, ale także na domowych tarasach czy we wnętrzach domków letniskowych. Podobne zalety mają promienniki gazowe z katalizatorami, określane także mianem promienników z katalizą. Nie ma w nich klasycznego zapłonu, nie ma potrzeby generowania iskry. Energia cieplna jest wytwarzana w wyniku reakcji gazu z katalizatorem.

Choć moc grzewcza takich urządzeń jest niższa niż w przypadku innych modeli promienników, to można spokojnie powiedzieć, że i tak są opłacalne. Choćby dlatego, że mogą pracować nieprzerwanie wiele godzin i tym samym doskonale nadają się jako źródło ciepła w przypadku zamkniętych pomieszczeń. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z najbezpieczniejszych sposobów wykorzystania gazu jako źródła ciepła.