Karwacki

Dobrze skrojone

Naprawa Wtrysków

Uszkodzone wtryski w naszym samochodzie bardzo często oznaczają, że jesteśmy po prostu uziemieni. Tego typu awaria wymaga bowiem natychmiastowej wizyty u mechanika. Nie każdy jednak wie, jakie są objawy uszkodzonych wtryskiwaczy.

Tymczasem istnieje spora grupa problemów z naszym autem, które mogą świadczyć o tym, że konieczna będzie właśnie naprawa wtryskiwaczy. Warto więc wiedzieć, o jakie objawy chodzi, aby w razie problemów móc szybko i skutecznie zdiagnozować źródło problemów, co powinno nam znacznie szybciej uporać się z kłopotami. I tak, jednym z najpopularniejszych objawów problemów z wtryskiwaczami jest dymienie na czarno lub biało, w tym również dym pojawiający się pod maską naszego auta.

Inne problemy wskazujące na awarię wtryskiwaczy to także:

  • spadek osiągów,
  • problemy z odpaleniem silnika,
  • nierówna praca jednostki napędowej,
  • charakterystyczny metaliczny dźwięk podczas pracy silnika,
  • przybywanie oleju,
  • brak możliwości uruchomienia silnika.

Oczywiście nie zawsze nierówna praca silnika musi oznaczać, że rzeczywiście coś jest nie tak z wtryskiwaczami naszego pojazdu. Głównie dlatego tak ważne jest, aby zasięgnąć porady doświadczonego specjalisty i jak najszybciej udać się do zaufanego mechanika, który będzie w stanie nie tylko dobrze wykryć źródło problemów, lecz również poradzić sobie z ich naprawą.

Na czym polega diagnostyka wtryskiwaczy?

Udając się do mechanika z reguły mamy pewność, że wykryje on prawdziwe źródło problemów i awarii w naszym aucie. W przypadku wtryskiwaczy, mechanik najpierw zdemontuje wtryski, a następnie umyje je i najpewniej wyczyści metodą ultradźwiękową. Następnie może dokonać oceny wzrokowej (zbada tym samym, czy nie są przypadkiem mechaniczne uszkodzone albo niekompletne), natomiast o tym, czy wtryskiwacze działają poprawnie powie test komputerowy.

W razie awarii, kierowca ma z reguły dwie opcje – regenerację lub też kupno nowych części. W wielu przypadkach regeneracja jest zdecydowanie lepszym i przede wszystkim tańszym rozwiązaniem, tym bardziej, że fabrycznie nowe części samochodowe bywają sporym obciążeniem dla naszej kieszeni. Niekiedy jednak części są już na tyle zużyte, że nie ma innego wyjścia.

W związku z tym koniecznie należy skonsultować decyzję mechanikiem, który pomoże nam wybrać odpowiednie podejście.