Karwacki

Dobrze skrojone

Najczęstsze błędy w uprawie storczyków

Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na to, że pięknie prezentują się w każdym domu. Dodatkowo, storczyki są bardzo powszechne i możemy je kupić praktycznie wszędzie, co wpływa na ich popularność. Niestety w wielu przypadkach storczyki nie wytrzymują długo w naszych domach, zamierając po ledwie kilku miesiącach. Powód? Złe warunki do rozwoju. Nie każdy bowiem wie, w jaki sposób zapewnić storczykom optymalne warunki i wiele osób cały czas popełnia sporo błędów w uprawie tych roślin. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, dzięki czemu storczyki na dłużej zagoszczą w naszych czterech ścianach. Uprawiając storczyki musimy mieć przede wszystkim odpowiednią wiedzę na temat tego, co rośliny lubią, a co może im bardzo zaszkodzić. Jakie są więc najczęściej popełniane błędy w uprawie storczyków? Oto kilka z nich:

  • Niewłaściwe ustawienie rośliny. Jest to bardzo istotna sprawa, przede wszystkim ze względu na światło.

    Storczyki co prawda lubią światło, lecz nie powinny stać przy południowym oknie. Pełne słońce może bowiem bardzo źle działać na ich wrażliwe liście. Najlepiej więc, jeśli światło będzie rozproszone. Z kolei zbyt małe natężenie światła docierające do roślin może wpływać na słabe kwitnienie.

  • Niewłaściwe podłoże. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, lecz storczyki w większości przypadków wymagają specjalnego podłoża – zwykła ziemia może się okazać dla nich bardzo zła. Storczyki charakteryzują się bowiem delikatnymi korzeniami, dlatego też wymagane jest właściwe podłoże składające się z kory, kermazytu, włókna kokosowego oraz innych elementów. Tego typu podłoże z łatwością możemy kupić w zasadzie w każdym sklepie ogrodniczym.
  • Niewłaściwe podlewanie. Podlewanie roślin to często kwestia kluczowa i jeśli popełniamy tutaj błąd to z reguły bardzo mocno wpływa to na żywotność danej rośliny.

    W przypadku storczyków podlewanie powinno nastąpić dopiero w momencie, gdy podłoże przeschnie. Istotne jest również to, jaką wodę wykorzystujemy do podlewania – powinna mieć ona jak najmniejszą zawartość wapnia. Eksperci podpowiadają, że do podlewania roślin można użyć również wody destylowanej bądź filtrowanej.

  • Niepotrzebne przycinanie. Niektóre ze storczyków po okresie kwitnienia muszą przejść tak zwany okres spoczynku, który wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem podlewania czy w niektórych przypadkach nawet całkowitym jego zaprzestaniu.
  • Walka ze szkodnikami. Zapewniając storczykowi dobre warunki z pewnością zmniejszy się ryzyko, że zostanie on zaatakowany przez szkodniki czy choroby. Pojawieniu się tego typu problemów sprzyja tymczasem na przykład nadmierne podlewanie czy złe oświetlenie. Warto więc wystrzegać się tego typu błędów i pamiętać, że walka ze szkodnikami czy chorobami może być skuteczna, jeśli uda nam się podjąć odpowiednie kroki. Te już zależą od konkretnych kłopotów, z jakimi to zmaga się nasza roślina.

.