Karwacki

Dobrze skrojone

Jakie są cechy dobrego tłumacza?

Znajomość języka obcego to oczywiście najważniejsza cecha każdego dobrego tłumacza, natomiast to nie wszystko. Bo choć znajomość języka jest niezwykle ważna to jednak samą znajomością nie stworzymy dobrego tłumaczenia.

Dobry tłumacz powinien mieć także zestaw innych cech, aby móc z sukcesem pracować w zawodzie. Warto więc wiedzieć, czego szukać u tłumacza, aby mieć pewność, że jego tłumaczenia będą bardzo wysokiej jakości.

Tym bardziej, że tłumaczenia możemy potrzebować w wielu różnych sytuacjach – czy to w ramach usług tłumacza przysięgłego, czy też w sytuacji, kiedy otwieramy swój biznes także na zagranicę. Wtedy gorączkowo możemy szukać dobrego biura tłumaczeń, podczas gdy wystarczy po prostu poznać kilka najważniejszych cech, jakimi powinien charakteryzować się tłumacz, aby w szybki i odpowiedni sposób postawić na dobrego tłumacza.

Jak wykonać dobrej jakości tłumaczenie?

Wykonanie tłumaczenia to na pozór całkiem prosta sprawa, ale jak się okazuje nie jest to wcale takie łatwe. Przede wszystkim, prócz znajomości języka tłumacz powinien także znać obyczaje kulturowe i nie tylko danego kraju.

Nie będzie on mógł wykonać dobrej jakości tłumaczenia bez znajomości odpowiednich słów – dlatego często do wykonania danych tłumaczeń zatrudniani są specjaliści, którzy nie tylko specjalizują się w tłumaczeniach, ale również w danej dziedzinie. Dobry tłumacz powinien być także rzetelny, dokładny i przede wszystkim spostrzegawczy – tylko w ten sposób będzie mógł bowiem wyłapać ewentualne błędy w tłumaczeniu, dzięki czemu kontrola tekstów będzie o wiele łatwiejsza i szybsza.

Niemniej istotna jest także odporność na stres tłumacza, gdyż niekiedy tłumaczenie tekstów może odbywać się pod presją czasu czy wymagań klienta.