Karwacki

Dobrze skrojone

Jak zrobić prawidłowe zabezpieczenie maszyn?

Współcześnie bardzo dużo uwagi poświęca się kwestii bezpieczeństwa w pracy. Pracodawcy robią wszystko co w ich mocy, aby opracować takie procedury, posiadać takie maszyny i takie zabezpieczenia, które pozwolą chronić pracownika przed niebezpieczeństwem, które mogłoby prowadzić do wypadku. Dlatego też, warto spojrzeć jakie zabezpieczenie maszyn możemy zastosować, aby to niebezpieczeństwo zmniejszyć do minimum.

Niektóre są montowane w maszynach

Trzeba wiedzieć, że wiele urządzeń, stanowiących zabezpieczenie maszyn, montowane jest bezpośrednie w nich. Chodzi o wszystkie systemy zabezpieczające, dźwignie i awaryjne wyłączanie, które można zastosować, gdy tylko pracownik zauważy, że dana maszyna nie pracuje tak jak powinna.

Taki panel sterowania powinien wówczas znajdować się w widocznym miejscu, spełniać odpowiednie normy, a także powinien być łatwy do znalezienia i zastosowania. Co więcej, powinien być również dobrze widoczny, dlatego niejednokrotnie jest to jeden, wyraźnie się wyróżniający przycisk, który należy wcisnąć podczas awarii.

Również ogrodzenie

Jeśli dodatkowo chcemy mieć pewność, że nikt przypadkiem nie wpadnie na maszynę, bo się np. potknął w jej pobliżu, to warto dookoła niej zamontować specjalną siatkę. Będzie ona wytrzymała, może mieć różne wysokości, dzięki odpowiednim łączeniom będzie stabilna, a to wszystko oznacza, że dobrze będzie chroniła pracowników przed wejściem na taką maszynę, albo przypadkowym wpadnięciem na nią.

Taka siatka, która będzie miała służyć za zabezpieczenie maszyny, nie jest droga, a dodatkowo jeszcze posiada wszystkie niezbędne atesty, więc możemy być pewni, że będzie skuteczna, a jednocześnie będzie spełniała określone normy. Zdrowie i życie pracowników powinno być dla nas najważniejsze, a więc nie powinniśmy na nim w ogóle oszczędzać. Warto zobaczyć jakie zabezpieczenie maszyn chcemy zastosować. Trzeba się zastanowić, czy poza awaryjnym wyłącznikiem nie postawić jeszcze specjalnej siatki, zwłaszcza jeśli jednym z elementów naszej maszyny jest taśmociąg, który może być niebezpieczny, jeśli coś się w niego wkręci. Koszt założenia takiej siatki nie jest wygórowany, sam montaż nie zabierze wiele czasu, a możemy w ten sposób lepiej chronić naszych pracowników przed wypadkami, więc z pewnością warto w takie zabezpieczenie maszyn zainwestować.