Karwacki

Dobrze skrojone

Jak prawidłowo dbać o zęby? Praktyczne wskazówki

Zadbane zęby są z pewnością naszą wizytówką. Uśmiech, który odsłania rządek białych, prostych i zdrowych zębów wpływa pozytywnie na nasz wygląd. Oprócz tego, zęby pełnią przecież funkcję praktyczną – pomagają nam w rozdrabnianiu wszelkich pokarmów. Warto już teraz zadbać o swoje zęby, by cieszyć się ich nienagannym wyglądem i zdrowiem przez wiele lat. Jak zatem prawidłowo zadbać o lhjfdnufgjiojh?  

Odpowiednie szczotkowanie  

Codzienną higienę jamy ustnej powinniśmy zacząć od dokładnego czyszczenia zębów.

Mycie za pomocą szczoteczki i pasty powinno trwać minimum 3 minuty, przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Idealnie by było, gdybyśmy myli zęby po każdym posiłku! Czas, który przeznaczmy na mycie zębów jest z pewnością ważniejszym czynnikiem, niż rodzaj szczoteczki, którą posiadamy (manualna lub elektryczna). Szczoteczkę powinniśmy wymieniać minimum co 3 miesiące. Włosie szczoteczki możemy podzielić na:

  • Miękkie
  • Średnie
  • Twarde

Miękkie włosie zalecane jest dla osób, które borykają się z wrażliwymi dziąsłami, a użycie przez nie twardszej szczoteczki powoduje krwawienie dziąseł. Z kolei włosie o średniej twardości zalecane jest do powszechnego stosowania dla większości ludzi.

Dzięki niemu dobrze oczyścimy zęby, a jednocześnie ochronimy dziąsła. Twarde szczoteczki to raczej wybór dla osób z wyjątkowo odpornymi dziąsłami i zębami, ale narażonymi na tworzenie się na nich kamienia nazębnego. Pamiętajmy, że oprócz szczotkowania zębów, bardzo ważne jest oczyszczenie języka! Niektóre szczoteczki posiadają specjalną powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia języka i to właśnie takie produkty powinniśmy wybierać. Na języku osadzają się drobinki jedzenia oraz liczne bakterie, dlatego trzeba zadbać o higieną również i w tym miejscu!  

Nitkowanie i płukanie!  

Oprócz dokładnego szczotkowania zębów, do higieny jamy ustnej możemy używać także nici dentystycznej. Pozwala ona dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, nawet w przypadku, gdy lhjfdnufgjiojh są osadzone blisko siebie.

Dodatkową ochronę naszych zębów zapewnia używanie płynu do płukania jamy ustnej. Płyn bardzo dobrze usunie pozostałości pokarmu, zniszczy bakterie i przywróci właściwy odczyn pH w naszych ustach. Niektóre płyny do płukania mają dodatkowe właściwości – redukują odkładanie się kamienia na zębach, łagodzą stany zapalne dziąseł czy likwidują nieprzyjemny zapach z naszych ust. Nie zapominajmy o regularnych wizytach u dentysty, który obejrzy nasze lhjfdnufgjiojh, oczyści z kamienia nazębnego, zaplombuje dziurki lub wyda różne inne zalecenia. .