Karwacki

Dobrze skrojone

Co zrobić, kiedy dojdzie do przegrzania tarcz hamulcowych?

Wybierając się w dłuższą podróż zawsze musimy sprawdzić stan poszczególnych podzespołów naszego auta. W wielu przypadkach najważniejszym układem jest układ hamulcowy, dzięki któremu będziemy w stanie odpowiednio zahamować pojazdem w razie potrzeby. W trakcie jazdy hamujemy przecież bardzo często i sprawne hamulce oraz cały układ hamulcowy są niezbędne, abyśmy mogli w sposób bezpieczny przemieszczać się z jednego miejsca w drugie.

Aby zapewnić sobie więc bezpieczeństwo, zwróćmy także uwagę na stan techniczny tarcz hamulcowych. Jest to niezwykle ważna część samochodowego każdego pojazdu, natomiast tak jak każda inna, tak również tarcze mogą ulec awarii. W tym przypadku najczęściej dochodzi do ich przegrzania – występuje ono w momencie, kiedy jedziemy zbyt agresywnie i zbyt często i mocno hamujemy, na przykład podczas nierozważnej jazdy po autostradzie.

Co zrobić z przegrzanymi tarczami hamulcowymi?

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności musimy mieć pewność, że doszło do przegrania tarcz hamulcowych – wśród objawów mamy głównie zmniejszą skuteczność hamowania oraz drganie kierownicy. Co zrobić więc, kiedy upewnimy się, że doszło do przegrania tarcz hamulcowych? Najlepszą opcją jest wizyta u fachowca, który pomoże nam określić stan techniczny tarcz. W wielu przypadkach cały czas nadają się do użytkowania, ale niekiedy może dojść na przykład do pęknięć, co spowoduje, że konieczna będzie ich wymiana.

W przeciwnym razie dalsza jazda samochodem będzie dla nas, ale też dla innych użytkowników ruchu drogowego, bardzo niebezpieczna. Dobrym pomysłem będzie wymiana tarcz na zupełnie nowe, lepiej przystosowane do nieco bardziej agresywnej jazdy i po prostu bardziej wytrzymałych.