Karwacki

Dobrze skrojone

Akumulatory specjalistyczne

Akumulatory dzielą się nie tylko ze względu na napięcie, pojemność czy rodzaj użytej technologii. Akumulatory mogą również dzielić się w zależności od zastosowania – oczywiście najbardziej powszechnym i znanym podziałem jest rozróżnianie baterii przystosowanych do różnych napięć w instalacji pojazdu. Inne akumulatory montuje się w pojazdach osobowych i ciężarowych. Lecz istnieje też osobna kategoria akumulatorów przeznaczonych do zadań specjalistycznych.

Mowa tutaj o bateriach przeznaczonych do zadań nieco innych niż podtrzymywanie pracy silnika spalinowego czy zapewnienie zasilania odbiornikom w klasycznym pojeździe. Do tej kategorii zaliczyć możemy na przykład akumulatory żelowe, będące coraz chętniej używanym wyposażeniem przyczep kempingowych. Zapewniają one dużą pojemność i możliwość korzystania ze świateł, aparatury audio czy kuchenek elektrycznych z dala od zasilania z sieci. Inną kategorią akumulatorów specjalistycznych są przenośne baterie rozruchowe.

Każdy kto kiedykolwiek musiał prosić innego kierowcę o „pożyczenie prądu” z jego pojazdu, wie jak przydatny może być drugi naładowany akumulator pod ręką. Baterie przenośne to właśnie nic innego jak specjalistyczne akumulatory z kablami rozruchowymi, gotowe do wspomożenia rozrusznika w przypadkach awaryjnych. Akumulatory specjalistyczne to też wszelkiego rodzaju banki energii dla pojazdów elektrycznych – głównie tych stosowanych w halach magazynowych czy przy obsłudze fabryk. Elektryczne wózki widłowe i transportowe korzystają właśnie ze specjalistycznych akumulatorów trakcyjnych.