Karwacki

Dobrze skrojone

Akumulator hydrauliczny. Czym jest?

Kiedy korzystamy z różnego rodzaju urządzeń, powinniśmy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat ich działania. Dlatego też, warto poświęcić chociaż chwilę na zapoznanie się z funkcjonowaniem silnika hydraulicznego, a co za tym idzie, powinniśmy wówczas również poczytać o zasilaczu hydraulicznym czy akumulatorze hydraulicznym. Wówczas będziemy lepiej rozumieli, dlaczego nasze urządzenia działają w sposób bezawaryjny i co sprawia, że są tak ekonomiczne. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większą uwagę będziemy przywiązywać do wyboru takich urządzeń, które faktycznie posiadają ten silnik i akumulator hydrauliczny, bo będziemy rozumieli, jak wiele dzięki temu możemy zyskać.

Co to w ogóle jest?

Jeżeli zaczynamy się zastanawiać czym w ogóle jest akumulator hydrauliczny, zwany inaczej też hydroakumulatorem, to można krótko powiedzieć, że jest to urządzenie, które odpowiedzialne jest za gromadzenie energii hydraulicznej. Jest ona gromadzona w formie energii sprężystości ciała stałego, gazu albo energii potencjalnej ciężaru. Jeżeli zastanawiamy się, w jakich urządzeniach najczęściej możemy spotkać taki akumulator hydrauliczny, to musimy wiedzieć, że będzie się on znajdował wszędzie tam, gdzie będą pojawiały się tylko chwilowe zapotrzebowania na energię hydrauliczną, albo w tych urządzeniach, w których spotkać możemy się z momentami, w których pojawiają się chwilowe szczyty poboru energii. To urządzenie ma za zadanie gromadzenie energii i wykorzystywanie jej sporadycznie, kiedy faktycznie zachodzi taka potrzeba.

Możemy być pewni, że nie będzie ono dostarczało tej energii w sposób ciągły.

Ich działanie

Jeżeli chodzi o działanie akumulatorów hydraulicznych, to trzeba tutaj jasno powiedzieć, że mają nie tylko gromadzić energię i magazynować ją do czasu, gdy będzie potrzebna, ale również mają tłumić uderzenia czy zmniejszać falowanie ciśnieniowe w obwodach hydraulicznych. To też powoduje, że bardzo często takie akumulatory hydrauliczne stosowane są w zawieszeniach pojazdów mechanicznych. Są one niezawodne, ich budowa jest bardzo prosta, a to oznacza, że docenimy ich zastosowanie, jeśli tylko będziemy wiedzieli, jak wiele im możemy zawdzięczać.

Oczywiście takie akumulatory hydrauliczne mogą się między sobą różnić, w zależności od zastosowania, ale ich ogólne działanie zawsze jest takie samo. Warto poznać pracę tego typu urządzeń, tym bardziej, że naprawdę możemy im sporo zawdzięczać, chociaż nie zawsze będziemy sobie z tego zdawali sprawę.